در جریان آخرین محصولات و پیشنهادات ویژه مهدیاب در تلگرام باشید [کلیک کنید]

مراحل تاسیس و راه اندازی مهدکودک

مراحل تاسیس و راه اندازی مهدکودک

در مطالبی با عنوان "شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تاسیس مهدکودک" و "آئین نامه مقررات بهداشتی مهدکودک ها"، مدارک و شرایط لازم در رابطه با افراد و مکان مهد طبق قوانین اداره بهزیستی توضیح داده شده است اما در این مطلب قصد داریم به صورت خلاصه مراحل تاسیس و راه اندازی یک مهدکودک را شرح دهیم.

توجه داشته باشید که این مراحل ممکن است در استان های مختلف کمتر یا بیشتر باشه و جهت دریافت مراحل دقیق نیاز است که به سازمان بهزیستی منطقه خود مراجعه فرمایید و این اطلاعات صرفا در این جهت بیان می شود که شما دیدی از مراحل کار داشته باشید.

  1. درخواست مجوز می دهید و حدود 4 الی 6 ماه کارهای اداری جهت آماده شدن مجوز به طول می انجامد و این مجوز به مدت یک سال اعتبار دارد یعنی شما پس از صدور مجوز یک سال فرصت دارید تا مکانی را جهت تاسیس مهدکودک اعلام فرمایید.
  2. مکانی که جهت مهدکودک در نظر دارید و می دانید که شرایطش با شرایط محیطی لازم جهت تاسیس مهدکودک منطبق است را به بهزیستی اعلام می کنید تا برای بازدید حضوری زمانی را تنظیم کنند که این روند نیز بین دو تا سه هفته به طول می انجامد و در همین بازدید اولیه به شما اعلام می کنند که مکان شما مناسب است یا خیر و چه نواقصی دارد و شما پس از بازدید اولیه قرارداد را با صابخانه نهایی می کنید.
  3. در این مرحله باید به بهزیستی مراجعه کنید تا نامه های لازم اعم از اماکن، بهداشت و ... را دریافت فرمایید که این نامه ها را یک به یک به شما می دهند به این معنی که ابتدا جواب نامه امکان را به اداره ارائه می دهید سپس نامه بهداشت را دریافت می کنید و پس از ارائه آن نامه مربوط  به معرفی مربی مهدکودک و سپس مدیر مسئول و ....
  4. کلیه این مراحل اگر به صورت مستمر پیگیری شود نزدیک به 6 ماه به طول می انجامد و در این بین می بایست کارهای مربوط به اسم مهدکودک و مهر مهدکودک انجام شود و شما در طول این 6 ماه باید اجاره مکان مهدکودک را از جیب بپردازید و پس از طی تمامی این مراحل اجازه ثبت نام کودکان به شما داده می شود.

اگر شما شرایط دریافت مجوز مهدکودک را ندارید، می توانید به عنوان سرمایه گذار وارد عمل شوید یا اگر مجوز مهدکودک دارید اما سرمایه لازم جهت راه اندازی آن را ندارید می توانید با یک سرمایه گذار قراردادی را منعقد کنید اما توجه داشته باشید که همیشه فردی که مجوز دارد مسئول تمامی مسائل و مشکلات پیش آمده خواهد بود.

برای دریافت مجوز شما با هر مدرکی می توانید اقدام کنید اما به شرطی که مدیریت مهدکودک خود را به شخصی بسپارید که مدرک مرتبط دارد یعنی موسس مهدکودک نیاز به مدرک مرتبط ندارد اما مسئول فنی یا مدیر مهد باید مدرک مرتبط داشته باشد.

فردی که دارای جواز هست می تواند یک قرار داد مشارکت مدنی در منافع مهد کودک با سرمایه گذار منعقد کند ولی نمی تواند جواز را به کسی انتقال یا اجاره دهد. مفاد قرار داد جهت جلوگیری از هر نوع سو استفاده یا سو برداشت طرفین بسیار مهم است و این قرارداد می بایست توسط یک وکیل و یا خبره ای که به قوانین بهزیستی و مهدکودک وارد است تنظیم شود و سپس دفترخانه ای گردد. در صورت نیاز به شخصی جهت تنظیم این قرارداد می توانید با پشتیبانی مهدیاب تماس بگیرید.

 

پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

کانال تلگرام مهدیاب

نظر (1)

  1. ارديبهشت ماه سال ٩٣ سرمايه گذاري موافقت خود را براي همكاري با من اعلام كرد از ابتدا تمام مراحل اداري خود با جديت تمام دنبال كردم تا مبادا با طولاني شدن كارهاي اداري خسارتي متوجه سرمایه گذارم از بابت پرداخت اجاره براي مكان مهد باشد. قراردادي نيز تنظيم كرديم مبني بر اين كه من در قبال همكاري با ايشان ٤٠٠٠٠٠ تومان هر ماه دريافت كنم. روزي به من گفتند به محضر برويم و در قبال اجاره نامه من به ايشان تعهد بدهم من هم پذيرفتم. همواره اصرار داشتند كه من نام مهد را به ايشان واگذار كنم پس وقتي در محضر بوديم علاوه بر برگه مربوط به اجاره نامه كه بايد به نام من ميشد. برگه مربوط به واگذاري نام مهد كودك را نيز از من امضا گرفتند . اما من پس از ان از بهزيستي كه سوال كردم گفتد هرگز اين امكان ندارد چرا كه نام مهد كودك و پرسنل در پرونده شما ثبت شده اند و ايشان مجبور است نام ديگري انتخاب كند. وقتي اشتياق مرا براي حضور در مهد دیدند از من خواستند كه از ٧:٣٠ صبح تا ٧:٣٠ شب و حتي جمعه ها را هم براي تولد ها در مهد باشم با حقوق ماهي ٥٠٠٠٠٠ تومان و ٢ درصد از ثبت نام سالن بازي كه در ماه ٨٠٠٠٠ تومان ميشد. مسلم بود كه نه من و نه هيچ كس ديگري اين را نمي پذيرفت پس تصميم گرفتم هر دو روز يكبار به انجا بروم و بر كارشان نظارت داشته باشم اما يكماه نشده بود كه سرمایه گذارمان عذر مرا خواست. الان بسيار پشيمان هستم كه مجوزم را در اختيار ايشان گذاشته ام چرا كه او يك سرمایه گذار است و نگران درامدش هرگز نمي تواند به اندازه من دلسوز بچه ها باشد خصوصا با اجاره سنگيني كه پرداخت مي كند هرگز نمي تواند سرويس خوبي به بچه ها ارايه دهد

افزودن نظر

افزودن نظر