تنبیه بدنی کودکان چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

تنبیه بدنی کودکان چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

مطالعات جدید نشان می دهد افرادی که به خاطر می آورند در کودکی مورد خشونت های فیزیکی واقع شده اند در بزرگسالی بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به افسردگی، اضطراب و اختلال شخصیتی قرار می گیرند.

محققان کانادایی که نتایج تحقیق آنها در مجله طب کودکان Pediatrics به چاپ رسیده است ، نشان می دهد دو تا هفت درصد افرادی که اختلالات روحی دارند به سبب تنبیهاتی است که در کودکی شده اند.

تریسی آفیفی محقق دانشگاه مانیتوبا در وینی پگ می گوید:« مردم معتقدند تا زمانی که در رفتار با کودکان از خطوط قرمز عبور نکرده اند و تنبیهات بدنی کنترل شده باشد و به مرز سوء استفاده نرسد عواقب منفی و طولانی مدت بر کودکان ندارد. »

 

بیش از نیمی از کودکان تنبیه بدنی می شوند اما آفیفی و همکارنش به بررسی تنبیهات شدیدتر از قبیل کتک زدن کودکان پرداخته اند.

آنها در این تحقیق به بررسی سی و پنج هزار نفر در آمریکا پرداختند. از دواوطلبان پرسیده شد در کودکی چند وقت به چند وقت تنبیه بدنی می شدند. از آنها همچنین درباره سابقه مصرف مواد مخدر در خانوداده شان ، به زندان رفتن اعضای خانواده شان و علائم اختلالات روحی در میان اعضای خانوداه پرسیده شد.

آنها دریافتند حدود شش درصد از افراد در کودکی مورد خشونت واقع شده بودند بیش از دیگران در معرض اخلالات شخصیتی و مصرف مواد مخدر و الکل در بزرگسالی قرار داشتند.

برای مثال بیست درصد از افراد که به خاطر می آورند تنبیه بدنی شدند دچارافسردگی شدند و چهل و سه درصد نیز الکل مصرف می کنند.

این درحالی است که شانزده درصد از افرادی که در کودکی تنبیه نشده بودند در بزرگسالی به افسردگی مبتلا شده بودند و سی درصد از آنها الکل مصرف می کنند. آفیفی و همکارانش می گویند تنبیه بدنی سبب به وجود آمدن استرس های مزمن در کودکان می شود که احتمال ابتلا آنان به افسردگی و اضطراب را در بزرگسالی افزایش می دهد.

مایکل ناکس - که یک روان شناس است - که به مطالعه خشونت در خانواده و جوانان در دانشکده پزشکی دانشگاه تولدو مشغول است نیز با نظر آفیفی موافق است. به گزارش خبرگزاری رویترز، ناکس گفت:« نتبیه بدنی سبب ایجاد استرس های مزمن و مکرر در افراد جوان می شود و ما می دانیم که این عامل تأثیر منفی بر مغز افراد می گذارد.» این در حالی است که ژنتیک نیز در ابتلا افراد به افسردگی و اضطراب نقش دارد

 

منبع : مجله شهرزاد

کانال تلگرام مهدیاب

اولین نفری باشید که نظر و یا تجربه خود را در مورد این مطلب با دیگران اشتراک می‌گذارد

افزودن نظر (نظر یا سوالی در مورد این مطلب دارید ؟ با پر کردن فرم زیر می‌توانید نظر خود را ارسال کنید)

می‌خواهم نظرم را ثبت کنم