رژیم غذایی مناسب کودکان پیش دبستانی

 

 در رژیم غذایی کودکان پیش دبستانی باید از همه گروه های غذایی استفاده شود و انواع مختلف مواد غذایی را برای کودک فراهم کنند که اطمینان دارند کودک به آسانی آنها را می پذیرد.

مثلا چون علاقه ذاتی کودک نسبت به مزه شیرین و غذاهای شیرین، نسبت به سایر غذاها شود در نتیجه کودک از پذیرش سایر مزه ها و طعم ها امتناع ورزد. بنابراین والدین باید کودک را به خوردن مواد غذایی با طعم ها و مزه های مختلف تشویق نمایند تا مصرف غذاهای متنوع توسط کودک افزایش یابد. در ضمن بهتر است مواد غذایی مختلف با درجات سفتی و نرمی متفاوت و انواع رنگ ها به کودک عرضه گردد تا جذابیت غذاها برای کودک بیشتر باشد.

 گروه های غذایی عبارتند از:

 1) شیر و فراوردهای لبنی مانند: شیر کامل، پنیر، ماست، بستنی و ... به طور متوسط شیر و فراورده های آن، حدود دو سوم کلسیم و یک سوم پروتئین دریافتی کودک را تشکیل می دهند. کودک باید تشویق شود حداقل 300 س سی در روز شیر پاستوریزه شده گاو بنوشد. حداکثر میزان مصرف شیر 700 سی سی در روز است. تا 2 سالگی از شیر کامل پاستوریزه شده که چربی آن گرفته نشده باشد استفاده می شود اما بعد از این سن می توان از شیرهای پاستوریزه شده با چربی کمتر استفاده کرد به شرط آن که انواع مختلف مواد غذایی توسط کودک مصرف شود..

 2) گوشت وجانشینهای آن شامل: گوشت گوساله، گوشت گوسفند، ماهی، مرغ، حبوبات (عدس، لوبیا)، تخم مرغ و آجیل (مغزها) هستند. گوشت و فراورده های آن حدود یک چهارم کل پروتئین دریافتی کودک را تشکیل می دهند. کودک را به خوردن گوشت های کم چربی باید عادت داد. در زمان طبخ گوشت نیز بهتر است از اضافه کردن روغن خودداری نمود یا به مقدار کم استفاده نمود. گوشت قرمز یکی از منابع خوب آهن هم است.

 3) نان، غلات و سیب زمینی: سیب زمینی، ماکارونی، برنج و سرال های صبحانه برای کودکان این گروه سنی، مناسب هستند. باید تلاش کرد حداقل یک سهم (Serving ) از این گروه غذایی در هر وعده غذایی کودک گنجانده شود. از غلات سبوس دار می توان استفاده نمود سبوس غلات از پیوست کودک نیز جلوگیری می کند. مصرف سیب زمینی سرخ شده و شیرینی ها باید محدود باشد.

 4) میوه ها و سبزی ها : میوه های مناسب شامل گلابی، موز، سیب، پرتغال، کیوی (از دو سالگی به بعد)، توت فرنگی، تمشک، هندوانه، خربزه، کشمش و ... هستند و سبزی های مناسب نیز شامل هویج پخته، نخود، گل کلم، خیار، انواع فلفل سبز یا قرمز و ... می باشند.

 بهتر است سبزی ها را خرد کرد و یا به صورت نیم پز به کودکان کم سن عرضه نمود. میوه ها و سبزی هایی که زیاد سفت هستند و می توانند سبب خفگی شوند نباید به کودکان زیر 3 سال داده شوند. کلم منبع خوب آهن است اما کودکان اغلب به آن علاقه ای ندارند.

 سبزی ها را می توان به سوپ کودک اضافه کرد و یا برای ایجاد تنوع و سرگرمی او به کار برد:

 مثلا از سبزی هایی مانند هویج و فلفل برای ایجاد شکل صورت، روی پیتزا استفاده نمود.

 5) چربی ها و مواد قندی :

گرچه این مواد کالری لازم را به بدن می رساند ولی مواد مغذی دیگر را یا ندارند یا بسیار کم دارند این مسئله در مورد نوشیدنی هایی مانند نوشابه های گازدار، شربت هایی که از آب مرکبات تهیه می شوند و نیز در مورد آب نبات ها، شکر و قند صدق می کند. مصرف مواد شیرین باید محدود شود و در صورت امکان بعد از وعده های غذا باشد. مصزف نوشابه های گازدار، آب میوه ها، مواد غذایی چرب مانند چیپس، خامه، شکلات و بستنی باید محدود شوند.

منبع : www.koodakaneh.com

کانال تلگرام مهدیاب

اولین نفری باشید که نظر و یا تجربه خود را در مورد این مطلب با دیگران اشتراک می‌گذارد

افزودن نظر (نظر یا سوالی در مورد این مطلب دارید ؟ با پر کردن فرم زیر می‌توانید نظر خود را ارسال کنید)

می‌خواهم نظرم را ثبت کنم