لوازم بازی کودکان در منزل

فعالیت هایی برای بازی و سرگرمی کودکان در خانه

فعالیت هایی برای بازی و سرگرمی کودکان در خانه

با توجه به زندگی های شهری امروز و رشد بیش از حد آپارتمان ها و کمبود فضای سبز در داخل ساختمان ها، نیاز به بازی های که بتواند کودکان را در داخل خانه سرگرم کند بیشتر از قبل احساس می شود. حتی با وجود فضای سبز و حیاط نیز گاهی به علت برف و باران و گاهی به علت گرمای بیش از حد و یا آلودگی نیاز است که کودک در خانه بماند. پس بهتر است لیستی از انواع بازی های داخل آپارتمان برای خود تهیه کنید. در این پست می خواهیم این نوع بازی ها را معرفی کنیم و به مرور آن را به روز خواهیم کرد البته مسلما شما با بخش زیادی از این بازی ها آشنا هستید اما گاهی آن ها را فراموش می کنید و گاهی نیز لازم است برخی از این بازی ها را با کمی خلاقیت به بازی جدیدتر تبدیل کنید.

بازی هایی که عنوان می شوند برای گروه های سنی مختلف هستند و تشخیص اینکه این بازی مناسب کودک شما است یا خیر به عهده شما و خلاقیت تان است!

تکه های کوچکی که از پوسته ذرت ساخته شده اند و کاملا بهداشتی و غیرسمی اند و با کمی نمناک کردن قطعات بر روی اسفنجی که همراه با محصول ارائه می شود می توان این قطعات را به هم چسباند و به راحتی نیز جدا کرد. کودک با ساختن اشکال مختلف می تواند خلاقیت خود را به کار گیرد و ساعت ها نیز مشغول این بازی باشد.

جهت تهیه این محصول به فروشگاه مهدیاب مراجعه فرمایید.

مجیک نولدز magicnuudles نودل های جادویی پازل اسباب بازی کودک سرگرمی بازی مهدکودکی بازی آپارتمانی

شن های جادویی

کودکان علاقه زیادی به بازی با شن و ماسه دارند اما مشکل اساسی کار با ماسه در منازل و مراکز آموزشی،آلودگی، کثیف شدن و پخش شدن آن در محیط است اما "شن های جادویی" از نظر شکل ظاهری همانند شن و ماسه است. با این تفاوت که خوردن و لمس کردن آن بی ضرر بوده و بازی با آن جذاب و حیرت انگیز است.

جهت تهیه این محصول به فروشگاه مهدیاب مراجعه فرمایید.
 

شن های جادویی motionsand شن بازی اسباب بازی کودک سرگرمی بازی مهدکودکی بازی آپارتمانی

معمار کوچولو

یک بسته کامل مهندسی و معماری برای کودکان است. نقشه ی ساخت و ساز دو بنای مختلف که شامل آجر و ملات است. آجرها از سرامیک طبیعی و ملات آن ها از ترکیبات طبیعی ذرت ساخته شده است و کاملا ایمن و غیرسمی هستند. کودک با استفاده از خلاقیت خود می تواند هر چیزی که در ذهن دارد را به راحتی بسازد.

جهت تهیه این محصول به فروشگاه مهدیاب مراجعه فرمایید.

معمارکوچولو hibricker های بریکر اسباب بازی کودک سرگرمی بازی مهدکودکی بازی آپارتمانی

بازی های مداد و کاغذ

برخی از بازی هایی که می توان با مداد و کاغد انجام داد عبارتند از:

 • بر روی چند تکه کاغذ کلماتی را بنویسید که می توان به تصویر کشید سپس به صورت تصادفی یک کاغذ بردارید و سعی کنید آن کلمه را به گونه ای به تصویر بکشید و نفر مقابل باید تشخیص دهد که آن کلمه چیست. اگر تعداد بچه ها زیاد است می توانید دو گروه شوید.
 • بازی نقطه و خط معرف که همیشه سر کلاس های درس انجام می دادیم!
 • بازی X O
 • بازی چرا زیرا: بر روی تکه های کاغذ یک سری سوال که با "چرا" شروع می شوند و یک سری جواب که با "زیرا" شروع می شوند می نویسید سپس "چرا"ها و "زیرا"ها را به صورت جداگانه با هم ترکیب می کنید و هر یک به نوبت یک سوال و جواب برمیدارید و می خوانید. نتایج ترکیب آن دو معمولا جالب و جذاب هستند.

مامان یا بابای شعبده باز!

می توانید کارهای شعبده بازی ساده برای کودکان انجام دهید. مثلا یک سکه را زیر یکی از سه فنجان برعکس شده بر روی میز قرار دهید و فنجان ها را جا به جا کنید و با زیرکی فنجانی که حاوی سکه است را از لبه میز رد کنید تا سکه بیفتد و وقتی کودک فنجان ها را بر میدارد و می بیند که سکه ای نیست بسیار تعجب می کند!

 

بازی های صفحه ای یا تخته ای

بازی هایی که چند بازیکن، یک تاس و یک صفحه بازی دارند. البته نیازی نیست این بازی ها را لزوما از بیرون تهیه کنید بلکه می توانید خودتان نیز آن ها را بسازید. نمونه ای از این بازی ها را می توانید در این پست مشاهده فرمایید.حتی می توانید برای فعال بود بیشتر بچه ها، صفحه این بازی ها را بر روی زمین درست کنید و کودک یا کودکان نقش بازیکن ها را بازی کنند. می توانید ابتدا طرحی را که در ذهن دارید بر روی کاغذ بکشید و از کودک خود نیز برای تعیین مراحل بازی کمک بگیرید سپس با استفاده از چسب های طراح دار این بازی را بر روی سرامیک یا مقوای بسیار بزرگ پیاده کنید و کودکان نیز نقش مهره های بازی را ایفا خواهند کرد. اگر تعداد کودکان بیشتر باشد، این بازی نیز لذت بخش تر خواهد بود.

بازی تخته ای صفحه ای دست ساز

بازی تخته ای صفحه ای دست ساز

پازل

می توانید از پازل ها برای سرگرمی بچه ها استفاده کنید و حتی بهتر از آن خودتان این پازل ها را بسازدی. مثلا از کودک بخواهید طرحی را بر روی مقوا بکشد سپس آن را بخش بندی کرده و برش بزنید. یا عکس هایتان را بر روی یک برد یه کاغذ ضخیم پرینت کنید و برش بزنید. نمونه این نوع پازل ها را می توانید رد تصاویر زیر مشاهده فرمایید.

پازل دست ساز

پازل دست ساز

بازی حرکت توقف

می توانید یک آهنگ بگذارید و کودکان مشغول رقصیدن شوند و هر گاه آهنگ قطع شد باید در همان حالت ثابت بمانند یا مثلا کودکان روی زمین به صورت یک حلقه بنشینند و یک توپ کوچک را به هم دیگر بدهند کسی که زمان قطع آهنگ توپ در دستانش باشد می بازد!

بازی حرکت توقف

لی لی داخل خانه

می توانید لی لی را بر روی یک مقوای بزرگ یا روی سطح سرامیک با چسب های طرح دار بسازید و یا آن را بر روی یک تکه پارچه  نقاشی کنید و هر وقت که نیاز داشتید آن را پهن کرده و استفاده کنید. البته با توجه به اینکه امروزه اکثر خانواده ها در آپارتمان زندگی می کنند و این بازی با کمی پرش همراه است بهتر است زمان بازی را به گونه ای تنظیم کنید که کمترین اذیت را برای همسایه طبقه پایین داشته باشد!

لی لی در آپارتمان

لی لی در خانه

 

بازی توپ و چاله

باز هم می توانید با چسب های طرحدار، شراره های فنری یا هر چیزی که فکر می کنید قابل انعطاف هستند دایره های تو در تو بسازید و از کودک بخواهید که در فاصله مناسب از خارجی ترین دایر بنشیند و به توپ به اندازه ای ضربه بزند که داخل دایره مرکزی بفتند.

بازی توپ و چاله

بازی های فیزیکی

بازی هایی که باعث می شود کودک حرکت کند و فعالیت فیزیکی داشته باشد. مثلا چند صندلی را کنار هم بچینید و روی آن پارچه ای بیاندازید و آن را به شکل یک تونل درآورید تا کودک از میان آن رد شود. یا یک نوار رنگی بر روی سطح زمین مشخص کنید و کودک باید با حفظ تعادل خود از آن مسیر عبور کند یا مثلا یک تکه چوب یا هر چیزی که بتوان با آن یک مسیر باریک ایجاد کرد که کودک برای عبور از آن نیاز به حفظ تعادل خود داشته باشد. یا یک تونل با نوارهای چسب بین دو دیوار ایجاد کنید و کودک باید بدون برخورد از میان آن ها عبور کند.

درست کردن تونل با چیدن صندلی ها کنار هم

بازی حفظ تعادل کودک

بازی های فیزیکی کودک

قائم باشک بازی

با این بازی که همگی به خوبی آشنا هستید اما اگر کودکتان به اندازه کافی بزرگ شده است می توانید این بازی را در تاریکی انجام دهید اما قبل از آن توجه کنید که وسایلی که در مسیر هستند باعث سر خوردن کودک یا ضربه زدن به اون نشوند.

یافتن گنج پنهان

بچه ها عاشق گشتن و پیدا کردن هستند مخصوصل اگر در انتها جایزه ای هم در کار باشد. مراحل نقشه را بر روی تکه های کاغذ بنویسید. اولین تکه را جایی بگذارید که کودک ببینید و بر اساس آن بتواند سایر مراحل را دنبال کنید. مشورح این بازی را می توانید درپست فعالیت نقشه های پنهان برای سرگرمی و آموزش کودک  مشاهده کنید.

بولینگ

می توانید از بطری های آب معدنی برای این کار استفاده کنید.بطری ها را از آب یا هر چیزی که باعث سنگینی شان شود پر کنید و درشان را محکم ببندید سپس آن ها را در 4 ردیف بچینید. جای که باید توپ از آن نقطه پرتاب شود تا با چسب طرح دار و یا هر چیزی که مناسب می دانید مشخص کنید. یک توپ متوسطنیز آماده کنید و بازی را شروع کنید! توجه داشته باشید که می توانید بسته به قدرت دست کودک و پرتابش وزن بطری ها را با پر و خالی کردن آب یا ماده داخل آن سبک تر یا سنگین تر کنید. برای جذاب تر شدن می توانید بطری ها را رنگ کنید یا دور آن را کاغذهای طرح دار یا رنگی بچسبانید و با سلیقه خود آن را تزئین کنید.

یا حتی می توانید به جای استفاده از بطری های بزرگ از شیشه ها و عروسک های کوچک استفاده کنید و توپ شما باید متناسب با آن ها باشد.

ساختن وسایل بازی بولینگ در خانه

ساختن وسایل بازی بولینگ در خانه

کمپ

در گوشه ای از اتاق برای کودک خود یک اتاقک بازی درست کنید. بچه با وجود داشتن اتاق مستقل علاقه دارند بخشی از اتاق را به صورت یک اتاقک درآورند و در آنجا بازی کنند!

ماهیگیری

می توانید از پست یادگیری حروف الفبا و اعداد با ماهیگیری! ایده بگیرید. همانطور که در این پست توضیح داده شده است این کار می تواند آموزشی یا تفریحی و تنها جهت سرگرم کردن کودکان باشد.

بازی لمس کن و حدس بزن

یک جعبه در دار تهیه یا درست کنید. آن را از اشیاء مختلف پر کنید از کودک بخواهید چشمانش را ببند و شی ای را از داخل جعبه در آورد و با لمس کردن آن حدس بزند که چیست.

قصه گویی

می توانید از کارت های قصه گویی استفاده کنید یا با استفاده از عروسک های دست ساز محیط و آدمک های قصه را آماده کنید و از کودکتان بخواهید تا برایتان قصه بگوید.

قصه گویی با عروسک های نمدی

قصه گویی با عروسک های نمدی

عروسک های دست ساز

کتاب بخوانید

می توانید یا هم کتاب داستان بخوانید. برای ایده گرفتن جهت جذاب شدن خواندن داستان می توانید مطلب چگونه کتاب خواندن را برای بچه ها جذاب کنیم را مشاهده فرمایید.

بازی حافظه

بر روی سر بطری های نوشابه، تکه های مقوا و کاغذ که به صورت مربع دایره یا شکل های دیگر برش داده اید طرح یا تصاویر مشابه بجسبانید توجه کنید که از هر طرح دو تا موجود باشد؛ سپس همه آن ها را به پشت روی زمین بچینید. اگر سن کودک تان کم است با تکه های کمتر شروع کنید و برای سنین بیشتر می توانید تکه های بازی را بیشتر کنید. همچنین می توانید برای هیجان انگیز و جذاب تر شدن بازی آن را در دو گروه مختلف انجام دهید. بازی به این صورت انجام می شود که ابتدا کودک یکی از تکه ها را بر میدارد و تصویر پشت آن را نگاه می کند و سر جایش می گذارد و همینطور که تکه های بعدی را بر می دارد باید حدس بزند که تکه مشابه آن را قبلا کجا دیده است و آن را بردارد و اگر طرح های یکسان بودند آن ها را کنار بگذارد.

بازی حافظه برای کودکان

بازی حافظه برای کودکان

بازی حافظه برای کودکان

نگهبان تخم مرغ

این بازی باید به صورت دو نفره انجام شود. ابتدا یک مستطیل بر روی زمین می کشید( می توانید این کار را با چسب انجام دهید) سپس در دو طرف آن دو توپ کوچک قرار می دهید. یکی از کودکان داخل مستطیل می ایستند و نگهبان توپ هاست و کودک دیگر باید بتواند بدون اینکه دست کودک نگهبان به او بخورد یا پایش از خط رد شود توپ ها را بردارد. هر کس که بازنده شد نگهبان بعدی خواهد بود. شما می توانید بسته به سن و توانایی کودک خود این بازی را سخت تر کنید مثلا به جای مستطیل و دو توپ، یک چند ضلعی و چند توپ داشته باشید.

بازی دو نفره نگهبان تخم مرغ برای کودکان در آپارتمان

عروسک بازی، خاله بازی

می توانید با تکه های مقوا، چوب و وسایل دور ریختنی یک خانه عروسکی زیبا برای کودک خود درست کنید و برای درست کردن آن از خود کودک نیز کمک بگیرید. مثلا برای خانه ای پرده بدوزید، با تکه های مقوا صندلی و تخت درست کنید یا حتی با خمیر گل چینی بعضی از بخش های خانه را درست کنید. می توانید از تصاویر زیر برای این کار ایده بگیرید.

خانه عروسکی دست ساز برای بچه ها

خانه عروسکی دست ساز برای بچه ها

خانه عروسکی دست ساز برای بچه ها

خانه عروسکی دست ساز برای بچه ها

ماشین بازی

می توانید مسیرهایی برای ماشین ها ایجاد کنید و به این صورت کودک به تنهایی مدت زمان زیادی مشغول خواهد بود. به زودی مطلبی مفصل در این رابطه در مهدیاب قرار خواهد گرفت. اما برای نمونه می توانید به تصاویر زیر توجه کنید. اگر هم دستی در دوخت و دوز دارید می توانید طرحی که در ذهن دارید را برای کودکتان بدوزید. جهت جزئیات بیشتر به پست ماشین بازی با کمی خلاقیت مراجعه کنید.

ماشین بازی با کودکان

ماشین بازی با کودکان

ساخت و ساز و خلاقیت

کمی جعبه مقوایی، کاغذ، چسب و قیچی در اختبار کودک خود بگذارید و اجازه دهید با استفاده از خلاقیت خود چیزی بسازد. البته مراقب باشید که قیچی را به درستی استفاده کند.

کتاب بنویسید!

می توانید مثلا در مورد کارهایی که در طول یک روز انجام داده یا مسافرتی که اخیر رفته اید یا هر داستانی که در ذهن کودک هست یک کتاب کوچک درست کنید. چند صفحه کاغذ سفید کوچک را به هم بچسبانید یک جلد ساده برای آن درست کنید. از کودک بخواهید صفحات داخل آن را با تصاویرو اشکالی که گویای ذهنش است پر کند. از اون بخواهید که مراحل داستان یا سفر رو تقسیم بندی کند مثلا آن را در 5 صفحه به نمایش بگذارد. حالا می تواند هر کدام از این صفحات را خودش نقاشی کند، بنویسد یا از تصاویر مجلات استفاده کند و حتی با کاغذ و مقوا چیزهایی که می خواهد را بسازد و بر روی آن بچسباند.

خمیر بازی، ساختمان سازی، کلاژ، نقاشی، سفال، کمک در کارهای خانه، درست کردن کیک یا عصرانه با کمک کودک

هیچ کاری نکنید!

لازم نیست همیشه شما راه و بازی ای برای کودک فراهم کنید. گاهی از او بخواهید که به اتاقش برود و خودش، خودش را سرگرم کند یا به یک بازی جدید فکر کند و قرار نیست همیشه تمام وقت شما صرف او شود و شما نیز به زمانی برای انجام کارهای خود نیاز دارید.

اگر شما نیز بازی هایی در ذهن دارید که در این لیست نیست، بازی خود را همراه با توضیح و تصویر برای ما ارسال کنید تا با نام شما در این پست قرار گیرد و سایر والدین از تجربیات شما استفاده کنند.

کانال تلگرام مهدیاب

تا کنون 3 نظر ثبت شده است (شما هم نظر خود را ثبت کنید)

 1. سلام.چه جالب بود خانه مقوایی.

  به این نظر پاسخ بدهید

 1. بازیهاتون عالی بود. مجموعه خوبی تدوین کردین. من برای خیلی از دوستانم لینکتون رو فرستادم

  به این نظر پاسخ بدهید

 1. راه های جالبی بود ممنون

  به این نظر پاسخ بدهید

افزودن نظر (نظر یا سوالی در مورد این مطلب دارید ؟ با پر کردن فرم زیر می‌توانید نظر خود را ارسال کنید)

می‌خواهم نظرم را ثبت کنم